Yazarlık Şartları

Önemli

Podoloji Türkiye gayrı-resmi projesinin içerik oluşturan topluluğu olan Ayak Sağlığı Hakkında Yazanlar’a katılmak, içerik üretmek için üniversitelerin “Podoloji” programında okuyor ya da mezun olmak ilk ve temel kuraldır.

  • Gönüllü olmak: Podoloji Türkiye projesi bütünüyle gönüllülük esasına dayanan öğrenci ve mezun kişi gruplarının ortak çabalarıyla hayata geçirilmiş ve ticari algısı olmayan tarafsız bir oluşumdur. Bu doğrultuda içerik üreticilerinde (yazarlar) aranan temel şartlardan biri gönüllü olmaktır.
  • Yazım kurallarına hâkim olmak: Günümüzde her ne kadar sosyal ortamdaki ‘samimi’ ağzın resmi kuruluşlara kadar yayıldığı görsek de proje hedefinde her zaman “Siz” hitap şeklini kullanmak ve Türkçenin imla kurallarını göz önüne alarak içerik üretmek esas alınır. Bu, oluşturulan içeriklerde, yorumlarda, sosyal ağ mesajlarında ve e-posta iletişimlerinde dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biridir. Nitekim kimi noktalarda bu görüşmeler sadece takipçilerle değil, kurumlarla da gerçekleşmektedir. Söz konusu durum ekip içinde geçerli değildir.
  • Araştırmacı olmak: Çoğu noktada içerik üretilirken araştırmalar gerekir. Bu içeriğe eklenen bir resmin telif haklarından yazıda kullanılan alıntılara kadar ciddiyetle dikkat edilmesi gerekenlerden biridir. Yazıların özgün olması birinci hedeftir. Lâkin bazı durumlarda alıntı yapmak ya da farklı bir kaynaktaki cümlelerin birebir kullanılması gerekiyorsa bu durumda içeriğin sonunda kaynak belirtilmesi önemlidir. Elbette bunların tamamı araştırma yapma esasına dayanır. Bunun için Google araçları tercih edilebilir.
  • Ekibe sâdık olmak: Ekip içerisinde alınacak kararlar ortak öneri ve düşüncelerle hayata geçirilir. Yazarların fikir sunma özgürlüğü gibi zorunlulukları da yoktur. Her karar sonucunda tüm ekipçe uyulması gereken bir kuraldır. Bu atılacak yeni bir adım ya da yazarları hedef alan bir etkinlik olabilir.

Bir podolog musunuz?

Yazarlık İçin Başvurun