P D T

Yükleniyor

Vücutta pürin denilen maddelerin yıkımını sağlayan, protein yapısının atılım şekli olan ürik asidin, atılımının sağlanmadığı ya da normalinden fazla üretildiği durumlarda kandaki ve eklemlerdeki miktarı da artar. Bu artışla gelen birikim enfeksiyonel durumlara yol açar ve Gut Hastalığı meydana gelir.

Bu yazımızda romatizmal bir sorun olan Gut Hastalığı’nın ayak sağlığı üzerindeki etkilerine ve tedavi yöntemlerine değiniyoruz.

Gut Hastalığı’nda Ayak Sağlığı

Özellikle ayak başparmağında gösterdiği izlenimler olmak üzere Gut Hastalı’ğının ayak sağlığı üzerinde birtakım sorunlarını gözlemlemek mümkündür. Ayağın 1. metatarsofalangial ekleminde Gut Hastalığı’na bağlı gelişen eklem artriti, hastalığın en çok belirti gösteren komplikasyonları arasında yer almaktadır. Halk arasındaki tabiri ile “yürütmeyen hastalık” olarak nitelendirilen bu komplikasyon tablosunda ağrı, deformasyon durumları, şişlikler ve bunlara bağlı cilt üzerinde renk değişimleri ortaya çıkmaktadır. Günlük periyodik ataklar şeklinde seyir halinde olan bu durum bireyin uyku düzeni de dahil, yaşantısını olumsuz etkileyebilmektedir.

Gut Hastalığı’na bağlı eklem yapılarında “tofüs” adı verilen kireçlenme yapıları görülebilir. Bunlar genelde eklemlerde birikmiş ürik asit maddesinin kristalleşmesiyle meydana gelir ve çoğu zaman hareket kısıtlılığını da ortaya koyar. Oluşan hareket kısıtlılığı yürüme esnasında ağrının oluşmasına ek olarak yürüme dengesini de bozabilmekte ve Gut Hastalığı’nın komlikasyonlarına ek olarak diğer ayak sorunlarına da (nasır, parmak deformasyonları, tırnak batması, tırnak mantarı, diyabetik ayak ve ayak yaraları gibi) zemin hazırlayabilmektedir.

Gut Hastalığı’nda Ayak Bakımı

Ayakta Gut Hastalığı’na bağlı gelişen şişlikler ve enfeksiyon durumlarının günlük takibi önemlidir. Gerektiğinde ayağın altı için ayna kullanılmak kaydıyla ayağın günlük bakımı mutlaka uygulanmalıdır. Olası tırnak hastalıklarından korunmak için doğru tırnak kesimi ve doğru ayakkabı kullanımları dikkat edilmesi gerekenlerin başında gelmektedir.

Önerilen Gönderi

Daha önce “Günlük Ayak Bakımı” başlıklı yazımıza göz atmadıysanız hemen inceleyebilirsiniz.

Günlük takip ve düzenli ayak bakımlarına rağmen Gut Hastalığı’na bağlı ayak sorunlarından kaçınmak güç olabilir. Dolayısıyla ayak sağlığı üzerinde bir çok hastalığın da habercisi olan kızarıklık, döküntüleşme, soyulma ve aşırı şişlik gibi bulgularda ilgili tabip ve bir podolog muayenesinde bulunmanın büyük faydası olacaktır.

İlgili İçerikler

Yorum Yok

Bir Yorum Bırakın

Son Yazılar

Hakkımızda

Podoloji Türkiye, 2013 yılının Ekim ayından beri web platformlarını kullanarak “Podoloji” ve ayak sağlığını konu alarak içerikler üreten gayri-resmi bir projedir.

Bize Katılın

Bir podologsanız yazarlık için, hizmet veren bir podolog barındırıyorsanız işletmeniz için başvurabilirsiniz. Bu başvurular tamamen ücretsizdir.

Bu sitenin içeriği kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamaz. Site, Sağlık Bakanlığı’nın 15/02/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır.

©2013-2021 Podoloji Türkiye – Tüm hakları saklıdır.
Geliştirici: Serdar Esentürk