P D T

Yükleniyor

Ayak hastalıklarına yol açan, aslında çoğu bireyin basit olarak gördüğü; fakat sonuçlarında ciddi sorunların oluştuğu bir yanlıştan bahsedelim, yanlış ayakkabı seçimi ve kullanımı.

Yanlış ayakkabılar, bireylerin ayak sağlığını gözetmeksizin yaptığı yanlışlardan biridir. Yanlış (ayağa uygun olmayan) ayakkabılar, ayağı sıkar, ayaktaki dolaşımı etkiler, ayağın normal bası yerlerindeki dengeyi bozar ve ayakta ciddi şekil bozuklukları meydana getirir. Erken tanı ve muayenenin yapılmadığı durumlar, daha önce de bahsettiğimiz: bunyon (baş parmak çıkıntısı), hallux valgus, pençe ve çekiç parmak gibi bir çok ayak hastalığını takip eder. Fazlasıyla gecikmiş durumlar ise enfeksiyon ve ülserasyonlara kadar varabilir.

Peki doğru ayakkabı seçimi ve kullanımı nasıl olmalıdır? Bunlardan bahsedecek olursak:

  • Ayakkabılar kullanıma göre alınmalıdır. Örneğin: spor ayakkabısı, kış ayakkabısı gibi.
  • Ayakkabılar ayağa rahat oturmalı, ayağı ayak bileğinden sıkmamalıdır.
  • Ayakkabıların ucu oldukça önemlidir. Günümüzde bu kullanımın yanlışları fazlasıyla görülmektedir. Doğru ayakkabıların ucu ayağa şekil vermez, ayağın şekline uyacak biçimde geniş olarak tercih edilmelidir.
  • Ayakkabıların tabanı sert olmalıdır. Yürüme ve hareket halindeyken zeminin şeklini almamalıdır.
  • Ayakkabıların kumaşı doğru seçilmeli, ayağı terleten veya ayağı sıkı saran kumaşlardan kaçınılmalıdır.
  • Uzun bir yürüyüş veya işi gereği uzun süre ayakkabı kullanan bireyler mutlaka ayaklarını dinlendirmeli, ayakkabılarını havalandırmalı ve ayaklarını fırsat buldukça iş sonlarında yıkamalıdır (Burada önemli bir not verelim. Ayağın yıkanması ve doğru kurulanmaması, ayağın nemli bırakılması ayak mantarının oluşma riskini artırır).
  • Alınan ayakkabılar mevcut ayak hastalıkları da göz önünde bulundurularak alınmalıdır. Hastalığı tetikleyici ayakkabılar kullanılmamalıdır. Örneğin diyabetik ayak yarasının bulunan bir kişi ortopedik ayakkabıları ya da ayağına özel hazırlanmış tabanlığı da göz önüne alarak ayakkabı tercihinde bulunmalıdır.

İlgili İçerikler

3 Yorum

Bir Yorum Bırakın

Son Yazılar

Hakkımızda

Podoloji Türkiye, 2013 yılının Ekim ayından beri web platformlarını kullanarak “Podoloji” ve ayak sağlığını konu alarak içerikler üreten gayri-resmi bir projedir.

Bize Katılın

Bir podologsanız yazarlık için, hizmet veren bir podolog barındırıyorsanız işletmeniz için başvurabilirsiniz. Bu başvurular tamamen ücretsizdir.

Bu sitenin içeriği kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamaz. Site, Sağlık Bakanlığı’nın 15/02/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır.

©2013-2021 Podoloji Türkiye – Tüm hakları saklıdır.
Geliştirici: Serdar Esentürk