P D T

Yükleniyor

Yaz Aylarında Ayak Bakımının Önemi

Ayak bakımı her dönemde olduğu gibi yaz aylarında da çok önemlidir ve dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Bilinenin aksine sadece ayak problemi yaşayan bireylerin değil, sağlıklı bireylerinde birçok ayak hastalıklarını önleyebilmek amacı ile ayak bakımına dikkat etmesi gerekmektedir. Diyabetli bireyler ise uzun yıllar glikoz değerinin yüksek seyretmesi sonucu nöropati olarak adlandırdığımız problemler olmaktadır. Özellikle duyusal nöropati olarak adlandırdığımız ayaklardaki dokunma, ağrı, ısı vb. duyuları taşıyan sinirlerin etkilendiği nöropati türüdür. Sonuç olarak yaralanmalar, yanmalar ve yabancı cisim batmaları fark edilemeyebilir. Bu nedenle diyabetli bireyler ayak bakımı konusunda iki kat daha fazla hassasiyet göstermelidirler.

Yaz Aylarında Diyabetli Bireylerin Ayak Sağlığı Konusunda Dikkat Etmeleri Gereken Başlıca Noktalar

Plajda güneş yanıklarını önlemek amacı ile ayaklara güneş koruyucu sürülmelidir.
Evde, deniz kıyısında, kumsalda, çimenli alanlarda kesinlikle yalın ayak yürümemek gerekir.
Ev dışında ayağınızı çarpma ve yaralanmaları önleyecek kapalı ayakkabılar tercih edilmelidir.
Duyu kaybı nedeniyle yabancı cisimleri, yaralanmaları erken dönemde fark edemeyebilirsiniz ve yaralar gelişebilir.

Önerilen Gönderi

Daha önce “Günlük Ayak bakımı” başlıklı blog yazımızı okumadıysanız hemen göz atabilirsiniz.

Gönderiye Bak

İlgili İçerikler

Yorum Yok

Bir Yorum Bırakın

Son Yazılar

Hakkımızda

Podoloji Türkiye, 2013 yılının Ekim ayından beri web platformlarını kullanarak “Podoloji” ve ayak sağlığını konu alarak içerikler üreten gayri-resmi bir projedir.

Bize Katılın

Bir podologsanız yazarlık için, hizmet veren bir podolog barındırıyorsanız işletmeniz için başvurabilirsiniz. Bu başvurular tamamen ücretsizdir.

Bu sitenin içeriği kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamaz. Site, Sağlık Bakanlığı’nın 15/02/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır.

©2013-2021 Podoloji Türkiye – Tüm hakları saklıdır.
Geliştirici: Serdar Esentürk