Acıbadem Üniversitesi Tarafından Uluslararası Katılımlı 1. Podoloji Kongresi Düzenlendi.

Kongre Hakkında

2007 yılında Acıbadem Sağlık ve Eğitim Vakfı tarafından kurulan Acıbadem Üniversitesi bu yıl 27-28 Mayıs tarihleri arasında üniversite bünyesine bağlı Kerem Aydınlar Kampüsü’nde 1. Uluslararası Katılımlı Podoloji Kongresi’ni düzenledi. Kongre komitesi kongrenin tanımında,

Acıbadem Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Podoloji Programı (ACU SHMYO Podoloji Programı) tarafından düzenlenen I. Podoloji Kongresi, bu alanda ulusal ve uluslararası katılımcıları aynı platformda buluşturmayı hedefleyen bir organizasyondur. Organizasyon kapsamında Türkiye’deki Podoloji ve ilgili disiplinlerin yer aldığı birçok üniversiteden öğrencilerin ve öğretim üyelerinin katılımı beklenmektedir.

ifadelerine yer verdi.

İki gün süren kongre programı Acıbadem Üniversitesi Konferans Salonu‘nda gerçekleştirildi. Uluslararası katılımların da yer aldığı kongre programında Prof. Dr. Eckart Haneke, Dr. Haydar B. Özcan, Dr. Elke Austenat, Pdl. Melanie Dellwing, Pdl. Jörg Halfmann, Pdl. Anke Niederau, Pdl. Annette Yılmaz ve Pdl. Petra Roosen-Petrovic gibi isimler programın özel konuklarıydı.

Bu yıl ilk kez düzenlenen kongre programı çevirmenler eşliğinde devam ederken Podolojik yaklaşımlar üzerinde geniş çaplı konulara yer verildi. Temelinde ayak sorunlarında cerrahi yaklaşım ve cerrahi müdahale gerekmeksizin podolojik yaklaşımlar olmak üzere 2 ana başlık altında ilerleyen kongre programı tartışma bölümleriyle de renklendi.

Kongreye Ait Görseller

Kongre programında ayak sağlığı üzerine ortopedistlerin, dermatologların, cerrahların, ortez-protez teknikerlerinin ve podologların yaklaşımları tanıtıldı. Podologların önemi vurgulandı.

Diyabetin en önemli komplikasyonu olan Diyabetik Ayak tablosu da yine kongre programının en çok tartışılan konusuydu.

Yabancı konuşmacıların sunumları kongre programında çevirmen desteği ile sunuldu ve geneli Almanya kökenli olan konuşmacılara katılımcılar tarafından birçok soru yöneltildi.

Podiatri ve podolojik yaklaşımlarda ayakkabı seçimleri ile ilgili yaptığı sunumla ayak sağlığına farklı bir yaklaşım gösteren Dr. Haydar B. Özcan’ın sunumu kongre programını renklendiren isimlerdendi.

Podolog Elke Austenat, Almanya patentli podolojik yaklaşımlardan ve podologların öneminden bahseden sunumunu yaparken aynı zamanda günün en hareketli isimlerinden biriydi. Bayan Austenat birden fazla yaptığı sunumlarında sahne hakimiyeti ve mimikleriyle ön plana çıkmıştı.

Kaynak(lar): Podoloji Kongresi (www.acibadem.edu.tr)

Total
0
Paylaşım
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Yazı

Yaz Aylarında Ayak Bakımının Önemi

Sonraki Yazı

Kocaeli Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Yeni Podologlarını Mezun Etti

İlgili Yazılar