P D T

Yükleniyor

Kongre Hakkında

2007 yılında Acıbadem Sağlık ve Eğitim Vakfı tarafından kurulan Acıbadem Üniversitesi bu yıl 27-28 Mayıs tarihleri arasında üniversite bünyesine bağlı Kerem Aydınlar Kampüsü’nde 1. Uluslararası Katılımlı Podoloji Kongresi’ni düzenledi. Kongre komitesi kongrenin tanımında,

Acıbadem Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Podoloji Programı (ACU SHMYO Podoloji Programı) tarafından düzenlenen I. Podoloji Kongresi, bu alanda ulusal ve uluslararası katılımcıları aynı platformda buluşturmayı hedefleyen bir organizasyondur. Organizasyon kapsamında Türkiye’deki Podoloji ve ilgili disiplinlerin yer aldığı birçok üniversiteden öğrencilerin ve öğretim üyelerinin katılımı beklenmektedir.

ifadelerine yer verdi.

İki gün süren kongre programı Acıbadem Üniversitesi Konferans Salonu‘nda gerçekleştirildi. Uluslararası katılımların da yer aldığı kongre programında Prof. Dr. Eckart Haneke, Dr. Haydar B. Özcan, Dr. Elke Austenat, Pdl. Melanie Dellwing, Pdl. Jörg Halfmann, Pdl. Anke Niederau, Pdl. Annette Yılmaz ve Pdl. Petra Roosen-Petrovic gibi isimler programın özel konuklarıydı.

Bu yıl ilk kez düzenlenen kongre programı çevirmenler eşliğinde devam ederken Podolojik yaklaşımlar üzerinde geniş çaplı konulara yer verildi. Temelinde ayak sorunlarında cerrahi yaklaşım ve cerrahi müdahale gerekmeksizin podolojik yaklaşımlar olmak üzere 2 ana başlık altında ilerleyen kongre programı tartışma bölümleriyle de renklendi.

Kongreye Ait Görseller

Kongre programında ayak sağlığı üzerine ortopedistlerin, dermatologların, cerrahların, ortez-protez teknikerlerinin ve podologların yaklaşımları tanıtıldı. Podologların önemi vurgulandı.

Diyabetin en önemli komplikasyonu olan Diyabetik Ayak tablosu da yine kongre programının en çok tartışılan konusuydu.

Yabancı konuşmacıların sunumları kongre programında çevirmen desteği ile sunuldu ve geneli Almanya kökenli olan konuşmacılara katılımcılar tarafından birçok soru yöneltildi.

Podiatri ve podolojik yaklaşımlarda ayakkabı seçimleri ile ilgili yaptığı sunumla ayak sağlığına farklı bir yaklaşım gösteren Dr. Haydar B. Özcan’ın sunumu kongre programını renklendiren isimlerdendi.

Podolog Elke Austenat, Almanya patentli podolojik yaklaşımlardan ve podologların öneminden bahseden sunumunu yaparken aynı zamanda günün en hareketli isimlerinden biriydi. Bayan Austenat birden fazla yaptığı sunumlarında sahne hakimiyeti ve mimikleriyle ön plana çıkmıştı.

Kaynak(lar): Podoloji Kongresi (www.acibadem.edu.tr)

İlgili İçerikler

Yorum Yok

Bir Yorum Bırakın

Son Yazılar

Hakkımızda

Podoloji Türkiye, 2013 yılının Ekim ayından beri web platformlarını kullanarak “Podoloji” ve ayak sağlığını konu alarak içerikler üreten gayri-resmi bir projedir.

Bize Katılın

Bir podologsanız yazarlık için, hizmet veren bir podolog barındırıyorsanız işletmeniz için başvurabilirsiniz. Bu başvurular tamamen ücretsizdir.

Bu sitenin içeriği kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamaz. Site, Sağlık Bakanlığı’nın 15/02/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır.

2020© Podoloji Türkiye – Tüm hakları saklıdır.
Geliştirici: Serdar Esentürk