Uluslararası Katılımlı 4. Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Sempozyumu Düzenlendi

Uluslararası Katılımlı 4. Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Sempozyumu Düzenlendi

Şahinde Esentürk avatarı

Daha önce ilki 2006 yılında Gazi Üniversitesi, ikincisi 2007 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi, üçüncüsü 2008 yılında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi tarafından gerçekleştirilmiş Ulusal Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulları Sempozyumu‘nun ülkemizde 9 yıl aradan sonra tekrar gündeme gelmesinin mutluluğu yaşandı. Bu yıl 15-18 Kasım tarihleri arasında Marmara Üniversitesi‘nin ev sahipliğiyle ülkemizde 120’den fazla üniversitede bulunan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulları (SHMYO) öğretim elemanları, öğrencileri ve sağlık hizmetleri sektörü paydaşlarının katıldığı 4. Ulusal Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulları Sempozyumu Silence İstanbul Otel’de düzenlendi. Marmara Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokul Müdürü ve Sempozyum Başkanı Doç. Dr. Meral Yüksel sempozyumun davet metninde şu ifadelere yer verdi:

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulları’nın Değerli Mensupları,


Son on yılda, Devlet ve Vakıf Üniversitelerinde sayıları hızla artan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulları, günümüzde yüzü aşkın üniversitede otuz yedi farklı programda eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bu yıl ilk kez uluslararası nitelikte düzenlemeyi hedeflediğimiz sempozyumumuzda, özellikle Sağlık Hizmetleri eğitiminde katkı sağlayan yabancı konuklarımızı ağırlamak ve onların deneyimlerinden faydalanmayı planlamaktayız. Bu kapsamda, ulusal-uluslararası bilimsel bir platformda toplanarak bilgi alışverişinde bulunmak, ortak sorunlarımıza akılcı çözüm yolları aramak, mevcut bağlarımızın daha da güçlenmesini sağlamak, yeni proje ortaklıkları için fırsat yaratmak, öğrenme ve sosyal program boyutlarında elimizden geldiğince, sizlerin de katkıları ile zengin ve özendirici olmayı hedeflemekteyiz.

Sizleri, 15-18 Kasım 2017 tarihlerinde 4. Ulusal Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulları Sempozyumu’nda ağırlamak isteriz. İstanbul’da buluşmak dileği ile…

Saygılarımla

Doç. Dr. Meral Yüksel
Sempozyum Başkanı

Sempozyumun açılış konuşması Prof. Dr. Levent Öztürk tarafından “Müzik Tedavi Eder mi?” başlığı ile sunuldu. Açılış konseri Şef Öğr. Gör. Andres Rodrigo Lopez önderliğinde Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Orkestrası tarafından icra edildi. İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Muhammed Atak, Sağlığın Geliştirilmesi Şube Müdürlüğü, Şube Müdürü Özlem Bek Yağmur ve İl Sağlık Müdürlüğü Eğitim Birim Sorumlusu Mukaddes Miral‘ın katıldığı ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulları’nda Staj Sorunları ve Çözüm Önerileri’nin irdelendiği panel büyük ilgi topladı. Ayrıca sempozyuma Azerbaycan Bakü Tıp Fakültesi‘nden katılan Doç. Dr. Ramin Bayramlı “Azerbaycan’da Sağlık Eğitimi” konusuyla ilgili bilgi verdi. Dokuz yıl aradan sonra, ülkemiz Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulları camiasının bir araya geldiği sempozyumda Sağlık Hizmetleri’ne öğretim elemanı yetiştirilmesi, alan dışı derslerin önemi, kalite güvence sistemleri ile akreditasyon, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulları’nın uluslararası düzeye gelmesi, mezuniyet sonrası sorunlar, iş sağlığı ve güvenliği, çalışma ortamında mobbing, Sağlık Hizmetleri’nde yayıncılık, Sağlık Teknikerleri’nden beklentiler, geleceğin mesleği: “Yaşlı Bakımı”, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulları için yeni program önerileri ile objektif yapılandırılmış klinik sınav örnekleri tartışıldı. Sempozyumda 13 konferans, 7 panel, 24 sözlü bildiri ile 18 poster yer aldı. Marmara Üniversitesi, Bilimsel Araştırma Projeleri Komisyonu tarafından L tipi proje ile desteklenen sempozyum, genç bilim insanlarının sözlü bildiri ile poster sunum ödüllerinin takdimi ile sona erdi.

Kocaeli Üniversitesi’ne 2 Ödül Birden

4. Ulusal Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulları Sempozyumu’na Kocaeli Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu da katılımıyla ilgi gösterdi. Yüksekokul bünyesinde hizmet veren yüksekokul müdürü Yrd. Doç. Dr. Rüştü Taştan, Sağlık Bakım Hizmetleri Bölüm Başkanı ve Podoloji Programı Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Ayfer Peker, Tıbbi Hizmetler ve Teknikler Bölüm Başkan Yardımcısı ve Anestezi Programı Sorumlusu Öğr. Gör. Dr. Selda Mert Binboğa, Podolog Erva Karabalık ve blog yazarlarımızdan Podoloji Programı Öğrencisi Şahinde Çakır yer aldı. Yrd. Doç. Dr. Rüştü Taştan “Önlisans Sağlık Meslekleri Eğitimi’nde 21. Yüzyıl Becerileri Eğitiminin Kullanılmasının Stratejik Önemi“ni vurgularken Yrd. Doç. Dr. Ayfer Peker “Diyabetli Bireylerin Callus (Kallus) ve Corn (Korn) tedavisinde Podolojik Yaklaşımı“na değindi. Podolog Erva Karabalık “Tırnak Batması’nın Orthonyxie ile Tedavisi“nden bahsetti. Yapılan son sunumda ise Selda Mert Binboğa “Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğrencileri’nde Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları ve Depresyon Düzeyleri’nin İncelenmesi” konusunda bilgi verdi.

Blog yazarlarımızdan Şahinde Çakır “Wagner Evre-II Diyabetik Ayak Ülserlerinin Tedavisi’nde Podolojik Yaklaşım” konulunu olgu posterini sundu.

Sempozyum kapanış oturumunda Düzenleme Kurulu başkanlığınca yapılan açıklamayla Kocaeli Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Podoloji programı öğrencisi Şahinde Çakır, Yrd. Doç. Dr. Ayfer Peker öncülüğünde hazırlamış olduğu olgu posteriyle 18 poster içinden “En İyi Poster” ödülüne layık görülürken Yrd. Doç. Dr Ayfer Peker ise 24 sözlü bildiri içinde Prof Dr. Berrin Çetinarslan, Prof Dr. Zeynep Cantürk, Prof Dr. İlhan Tarkun ve Yrd. Doç. Dr. Alev Selek ile birlikte düzenlediği bildirisiyle “En İyi Sözlü Sunum” ödülüyle ödüllendirildi.

Sempozyuma Ait Görseller

Kaynaklar
Kaynağa GitKocaeli Üniversitesi (www.kocaeli.edu.tr)
Kaynağa GitKSHMYO’ya 2 Ödül Birden (www.kocaeligazete.com)
Kaynağa Gitbhi.kocaeli.edu.tr/aralik8-17.htm (bhi.kocaeli.edu.tr)
Kaynağa GitAnasayfa – Ulusal Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Sempozyumu (www.shmys.org)
Total
0
Paylaşım
2 yorum
  1. Şahinde hanım sizi severek takip ediyorum. başarılarınızın devamını diliyorum çok yararlı işler yapıyosunuz �� çok faydalı yazılarınız var. ��

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı
14 Kasım'a Özel "Kadın ve Diyabetik Ayak" Temalı Eğitim Programı Düzenlendi

14 Kasım’a Özel “Kadın ve Diyabetik Ayak” Temalı Eğitim Programı Düzenlendi

Sonraki Yazı
Pdl. Özcan Durmaz ve Pdl. Rabia Yılmaz tvDEN'in "Uzmanına Sor" Programına Konuk Oldu

Pdl. Özcan Durmaz ve Pdl. Rabia Yılmaz tvDEN’in “Uzmanına Sor” Programına Konuk Oldu

İlgili Yazılar