P D T

Yükleniyor

Her sene belirli bir teması olduğu gibi bu sene de Dünya Diyabet Organizasyonu (International Diabetes Federation, IDF) 2017’nin 14 Kasım gününü “Kadınlar ve Diyabet” sloganı ile belirledi. Dünyada 199 milyon kadın diyabetli birey bulunmakta ve bu oranın 2040 yılında 313 milyon rakamına ulaşması ön görülmektedir.

Kocaeli Üniversitesi’nin 14 Kasım’a Özel Eğitim Programı

Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Anabilimdalı’na bağlı Diyabet Polikliniği ve Podoloji Ünitesi‘nin düzenlediği “Kadınlar ve Diyabetik Ayak” başlıklı eğitim programı yapıldı. Programa Podoloji eğitimine olan katkılarından tanıdığımız Prof. Dr. Berrin Çetinarslan, Prof. Dr. Zeynep Cantürk, Sağlık Bakım Hizmetleri Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ayfer Peker, Yrd. Doç. Dr. Alev Selek, Diyabet Hemşireleri Yeliz Demirhan, Yasemin Erkek, podologlar, diyabetli bireyler ve yakınları eşlik etti. Toplamda 1 buçuk saat süren programın açılış konuşmasını Prof. Dr. Berrin Çetinarslan yaptı. Diyabetin tanımı ve global diyabet istatistiklerine değinen Çetinarslan’ın sunumu sonrası Yrd. Doç. Dr. Alev Selek “Diyabet ve Kadın Sağlığı” temalı sunumunu gerçekleştirdi. Selek, kadınlarda diyabetin önemine ve ülkemizde diyabete bağlı kadınlarda gözlenen sağlık sorunlarına vurgu yaptı.

Diyabetlilerde ayak bakımı diyabete bağlı olası komplikasyonların önlenmesinde büyük önem taşıyor!

Yrd. Doç. Dr. Ayfer Peker

Türkiye’de son 6 yıldır diyabet ekibinin içerisinde yer alan Podoloji hizmeti eğitim programının dikkat çeken noktaları arasında yer aldı. Yrd. Doç. Dr. Ayfer Peker “Diyabet ve Ayak Sağlığı” hakkında yaptığı sunumla diyabette ayak bakımı ve ayağın nasıl korunması gerektiğini vurguladı. Diyabete bağlı ayak sorunlarına da değinen Peker sunumu sonrası doğru ayakkabının olması gereken şeklini katılımcılara anlattı.

Blog sitemizde üzerinden Diyabet‘le ve komplikasyonlarından korunmayla ilgili arama yaparak daha fazla içeriğe ulaşabilirsiniz.

Program katılımcıların yorumlarıyla ve ikramların yapılmasıyla son buldu.

Programın başlangıcı için katılımcılar yavaş yavaş yerlerini almaya başladı.
Akademisyenler, sağlık çalışanları ve diğer katılımcılar program öncesi hatıra fotoğrafı çektirdi.
Endokrinoloji ve Metabolizma Anabilimdalı Başkanı Prof. Dr. Berrin Çetinarslan eğitim programının açılış konuşmasını yaptı.
Program sağlık çalışanları ve diğer katılımcıların ilgisiyle devam etti.
Yrd. Doç. Dr. Alev Selek “Diyabet ve Kadın Sağlığı”na değinen sunumunu gerçekleştirdi.
Ayak sağlığı ve yara bakım şirketi olan Epion programın katılımcıları arasındaydı.
Yrd. Doç. Dr. Ayfer Peker ve diyabet hemşiresi Yeliz Demirhan katılımcılar ile resim çektirdi.
Yrd. Doç. Dr. Ayfer Peker, Podolog Uğur Baldan ve aynı zamanda blog yönetim ekibimizde de yer alan Alman Ayak Sağlığı Genel Koordinatörü Podolog Serdar Esentürk.
Yrd. Doç. Dr. Ayfer Peker ve blog yazarlarımızdan Şahinde Çakır.

İlgili İçerikler

2 Yorum

Bir Yorum Bırakın

Son Yazılar

Hakkımızda

Podoloji Türkiye, 2013 yılının Ekim ayından beri web platformlarını kullanarak “Podoloji” ve ayak sağlığını konu alarak içerikler üreten gayri-resmi bir projedir.

Bize Katılın

Bir podologsanız yazarlık için, hizmet veren bir podolog barındırıyorsanız işletmeniz için başvurabilirsiniz. Bu başvurular tamamen ücretsizdir.

Bu sitenin içeriği kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamaz. Site, Sağlık Bakanlığı’nın 15/02/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır.

©2013-2021 Podoloji Türkiye – Tüm hakları saklıdır.
Geliştirici: Serdar Esentürk