P D T

Yükleniyor

    #Diyabetin (Şeker Hastalığı) Ayak Sağlığı Üzerine Etkileri
Diyabetin kronik komplikasyonlarından (olumsuz etki)  olan nöropati (sinir harabiyeti, duyu kaybı)  ayak yaralarının oluşmasında önemli bir etkendir.

Nöropati
– Duyuların azalmasına,
– Damar daralmalarına veya tıkanıklığına
–  Buna bağlı kan akımının azalmasıyla ayağın iyi beslenememesine
– Ve iyileşmenin gecikmesine

neden olur.

Ayaklardaki duyu kaybı , dokunma ağrı duyusunun kaybı ile birlikte olabilir. Bu nedenle yaralanmalar hissedilmeyebilir veya olan yaralardan ağrı duyulmadığı için önemsenmeyebilir. Ancak Diyabet(şeker) hastalarında her hangi bir ayak yaralanması ciddiye alınmalı ve bakım yapılmalıdır. En küçük bir yaralanmada bile derhal podoloğunuza başvurmalısınız.

Reklam

Duyu Kaybını Nasıl Anlarız?

Ayağınızı ucu künt bir şeyle çiziniz veya dokununuz her hangi bir yerde duyusuzluk var ise hemen Podoloğunuza başvurunuz.

İlgili İçerikler

Yorum Yok

Bir Yorum Bırakın

Son Yazılar

Hakkımızda

Podoloji Türkiye, 2013 yılının Ekim ayından beri web platformlarını kullanarak “Podoloji” ve ayak sağlığını konu alarak içerikler üreten gayri-resmi bir projedir.

Bize Katılın

Bir podologsanız yazarlık için, hizmet veren bir podolog barındırıyorsanız işletmeniz için başvurabilirsiniz. Bu başvurular tamamen ücretsizdir.

Bu sitenin içeriği kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamaz. Site, Sağlık Bakanlığı’nın 15/02/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır.

©2013-2021 Podoloji Türkiye – Tüm hakları saklıdır.
Geliştirici: Serdar Esentürk