P D T

Yükleniyor

Yaz aylarında sıcağın etkisiyle ayakta terlemeler ve nem artışı olur. Buna bağlı olarak da mantar enfeksiyonları ayak üzerinde artış gösterir. Mantar enfeksiyonlarının engellenmesi için ayaklar her gün düzenli yıkanmalı, yumuşak bir havlu yardımıyla özellikle de parmak aralarına dikkat edilerek kurulanmalıdır. Parmak aralarının nemli kalması, bu bölgede mantar oluşumunu hızlandırabilir. Bunun yanında pamuklu çoraplar ya da dokumasında gümüş tel kullanılan çoraplar terlemeyi engelleyeceğinden tercih edilebilir. Çorapların bileği tutan kısımları sıkı olmamalı, ayaktaki kan dolaşımını engellememelidir. Güneş ve deniz tuzu ayak tabanları ile topuklarda kuruma ve çatlamalara neden olabilir. Çatlaklar ise zamanla enfeksiyonlara zemin hazırlamaktadır. Bu yüzden ayak tabanları ve topuklar nemlendirici kremler ile nemlendirilmelidir.

Yazın karşılaşılabilecek önemli başka bir sorun da ayakkabılardır. Özellikle diyabetli kişilerin yazın ayakkabılarına daha fazla dikkat etmeleri gerekmektedir. Ayağın terlemesine neden olan kalın kumaşlı ve dar ayakkabılar, yaz aylarında kullanım için tercih edilmemelidir. Bunun yanında önü açık ayakkabılar, parmak arası terlikler de travmaya karşı risk teşkil etmektedir. Deniz kenarları ve plajlarda ayağa batabilecek kum, çakıl, cam gibi maddeler ileride ciddi enfeksiyonlara neden olabilir. Çünkü diyabetli kişilerde zamanla his kaybı da gelişebileceği gibi bu tip yaralanmalar da fark edilemeyecektir. Diyabetli kişiler ayakkabı tercihi konusunda tedbir alarak yaz aylarını ayak problemi yaşamadan geçirebilir ve ileride yaşayabilecekleri ciddi ayak sorunlarına karşı da önlem almış olurlar.

Önerilen Gönderi

Daha önce “Ayak Mantarı ve Bakımı” başlıklı yazımıza göz atmadıysanız hemen inceleyebilirsiniz.

İlgili İçerikler

Yorum Yok

Bir Yorum Bırakın

Son Yazılar

Hakkımızda

Podoloji Türkiye, 2013 yılının Ekim ayından beri web platformlarını kullanarak “Podoloji” ve ayak sağlığını konu alarak içerikler üreten gayri-resmi bir projedir.

Bize Katılın

Bir podologsanız yazarlık için, hizmet veren bir podolog barındırıyorsanız işletmeniz için başvurabilirsiniz. Bu başvurular tamamen ücretsizdir.

Bu sitenin içeriği kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamaz. Site, Sağlık Bakanlığı’nın 15/02/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır.

©2013-2021 Podoloji Türkiye – Tüm hakları saklıdır.
Geliştirici: Serdar Esentürk