Askerlik Sürecinde Oluşabilecek Ayak Hastalıkları

Askerlik Sürecinde Oluşabilecek Ayak Hastalıkları

Simge Yelmer avatarı

Askerlik hizmeti sürecinde gerek ortak kullanım alanları (yatakhane, banyo vb.) gerekse askeri postallara bağlı olarak ayaklarda bazı hastalıklar gözlenebilir.

Özellikle mantar enfeksiyonu ayak üzerinde gözlenen en ciddi ayak sorunlarının başında geliyor.

Askerlik sürecinde başlıca rastlanan ayak hastalıklarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Askerlik Sürecinde Oluşabilecek Ayak Hastalıkları

Tırnak Batması

Toplumda oldukça sık rastlanan ayak hastalıklarının başında gelen tırnak batması askerlikte tekrarlayan travma ve dar postallara bağlı olarak gelişebilir. Uzun süre ayakkabı içinde kalan ayakların şişmesi sonucunda dar gelen ayakkabıya bağlı batmaya meyilli tırnak yumuşak dokuya batarak tırnak batması meydana getirebilir. Müdahalesi geciken tırnak batıkları batığın oluştuğu yerde enfeksiyona sebep olabilir.

Askerlik Sürecinde Oluşabilecek Ayak Hastalıkları

Tinea Pedis

Bulaşıcı özelliği bulunan cilt mantarı ortak kullanım alanları olan banyolardan ve cilt mantarı bulunan kişilerin eşyalarının (çorap, ayakkabı vb.) kullanımı ile bulaşabilir. Özellikle dördüncü ve beşinci parmakların arasında oluşan cilt mantarı uzun süre aynı çorabın kullanılması ve ayağın havasız kalması sonucunda oluşan nemli ortam ile tetiklenerek zamanla ayak tabanına doğru yayılım gösterir. Tedavi edilemeyen cilt mantarı zamanla şiddetli kaşıntıya ve kötü kokuya neden olabilir.

Askerlik Sürecinde Oluşabilecek Ayak Hastalıkları

Nasır

Askerlikte özellikle ayağı sıkan postallar ya da postalların uzun süreli kullanımı nasır gelişiminde en önemli faktörlerdendir. Bunun yanında altta yatan kemik deformiteleri de bu dış etmenlerle birlikte nasır gelişimini kolaylaştırır. Nasırlar genellikle ayağı sıkan postallara bağlı 1. ve 5. parmağın dış yanlarında, deformite ve basınç bozukluğuna bağlı ayak tabanında oluşabilir. Nasırı bulunan kişinin günlük yaşantısında oldukça rahatsızlık veren ve özellikle yürüyüş, ayakta durma ya da sportif faaliyetlerle artan şiddetli ağrılara sebep olabilir

Askerlik Sürecinde Oluşabilecek Ayak Hastalıkları

Siğil

Siğil bulunan kişinin siğiliyle temas ettiği eşyalardan ve çıplak ayakla dolaşılan yerlerden bulaşma olabilir. Siğili el ile koparmaya çalışmak ve sivri aletlerle müdahale etmek yapılan en büyük yanlışlardandır. Siğile yapılan müdahale, travma ve sürekli basınç siğilin büyüyerek yayılmasına sebep olabilir.

Askerlik Sürecinde Oluşabilecek Ayak Hastalıkları

Pitted Keratolysis

Bakterilerin neden olduğu yüzeyel deri enfeksiyonudur. Daha çok ayak tabanında ve basınç bölgelerine yerleşen hastalık, zımbayla delinmiş gibi düzgün kenarlı çok sayıda çukurcuklar şeklinde izlenir. Bu çukurcuklar birleşerek beyaz bir plak şeklinde tüm ayak tabanını kaplayabilir. Genellikle her iki ayakta simetrik tutulum gösteren lezyonlar şiddetli olgularda yürüme esnasında ağrı ve yanma yapabilir. Askerlik ortamında ayağın uzun süre postal içinde kalması ve aşırı terlemeye bağlı olarak hastalığın oluşumu kolaylaşmaktadır. Askerlerin sağlık kuruluşlarına en sık başvuru nedenlerinden birisi olup sıklıkla cilt mantarı (tinea pedis) ile karıştırılmaktadır.

Kaynaklar
Kaynağa GitAyağın Askerlik Süresince Sık Görülen ve İş Gücü Kaybına Yol Açan Dermatolojik Hastalıkları – PDF (docplayer.biz.tr)
Kaynağa GitPDF Microsoft Word – 117-118.doc (egetipdergisi.com.tr)
Total
0
Paylaşım
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı
Oje Kullanımının Ayak Sağlığı Üzerindeki Zararları

Oje Kullanımının Ayak Sağlığı Üzerindeki Zararları

Sonraki Yazı

14 Kasım Dünya Diyabet Günü’nüz Kutlu Olsun! #2017

İlgili Yazılar