P D T

Yükleniyor

Kozmetik ürünlerin içerisinde en çok toksini ojeler içermektedir. Formaldehit ve ftalat maddeleri ojelerin içerisinde bulunmaktadır. Oje sürdüğümüzde tırnağın üst tabakasını bu katkı maddeleri ile kaplamaktadır. Renk çözücü olarak bilinen bu maddeler endokrin ve sinir sistemi üzerinde kişinin farkına varamayacağı şekilde zarar verir.

Tırnak üzerine uygulanan kimyasalların başında asetonlar ve ojeler gelmektedir. Asetonlar tırnağın yapısını bozarak nem tutmasını ve tırnağın rengini değiştirir. Ojelerin içindeki formaldehit gibi bazı kimyasallar da tırnağa toksik etki yapar.

Günümüzde çok yaygın kullanılan siyah, mor vb. gibi koyu renk ojeler hem renklerinin tırnağa nüfus etmesi hem de güneşi hiç geçirmeyerek tırnağın sararmasına en çok yol açan dış etkenlerdir. Ayrıca oje tırnağın üst tabakasına yapışıp kalarak tırnağın uzamasına da mekanik olarak engel olur. Tırnakta enfeksiyon riski oluşturabilmektedir. Bu enfeksiyonlar tırnak rengini sarartan, mantar enfeksiyonları habercisidir. Bulaşıcı özelliği olan mantar tablosunun tırnağa oje kullanımı sırasında fırça ile mantarın diğer tırnaklara yayılması da söz konusu olabilir. Mantar tablosu aynı zamanda ayakta ayak kokusunu da yaratabilmektedir.

Mantar enfeksiyonuna karşı podolog muayenesi ve podolojik yaklaşımlar erken dönemde büyük önem taşımaktadır.

Hamilelerde Oje Kullanımına Dikkat!

Hamilelik durumlarında oje sürmenin zararlarına değinecek olursak; hamilelikte her konuda çok daha özenli ve dikkatli olunması gerektiğini hepimiz biliyoruz. Bu nedenle oje ve aseton içerisinde bulunan toksinleri hamile iken solumanın zararları sadece size değil bebeğinize de geçerek, bebeğin sağlığı açısından risk oluşturabilmektedir. Oje sürmek güzeldir; fakat zararlarından elinizden geldiği kadar kaçınarak, bebeğinizi ve kendi sağlığınızdan tasarruf etmelisiniz.

Çocuklarınıza Oje Sürmeyin!

Uzmanlar ojenin zararlarına dikkat çekerken özellikle de 1 yaş altı bebeklere kesinlikle kullanılmaması gerektiğini belirtiyor. Çünkü bebekler genellikle parmaklarını emdikleri için bu zararlı maddeler direk vücut tarafından emilebilir ve belki de geri dönüşümü olmayan sağlık sorunlarına neden olabilir.

Eğer Ojeden Vazgeçemiyorsanız

Ojeyi sürerken kesinlikle dışarı taşırmamanız uyulması gereken ilk kural olmalıdır. Ojeyi sık kullanıyorsanız uzun süre tırnağınızda tutmamaya özen göstermelisiniz. Zaman zaman tırnaklarınızı dinlendirip tırnağın oksijenlenmesini sağlamalısınız. Olası tırnak sorunlarını önlemek ya da önlem almak için tırnak yapınızı renk değişimi, kalınlaşma, kırılma, zayıflama, hassasiyet gibi bulgulara yönelik düzenli olarak kontrol etmelisiniz.

Kaynaklar
Kaynağa GitOje sürmenin zararları – Zararlari.com (www.zararlari.com)
Kaynağa GitAyak tırnaklarınızda oje varsa dikkat! | Sağlık Haberleri (www.haberturk.com)
Kaynağa GitKoyu renkli ojeler, tırnakları sarartıyor! : Güzellik & bakım & moda (www.hurriyetaile.com)

İlgili İçerikler

Yorum Yok

Bir Yorum Bırakın

Son Yazılar

Hakkımızda

Podoloji Türkiye, 2013 yılının Ekim ayından beri web platformlarını kullanarak “Podoloji” ve ayak sağlığını konu alarak içerikler üreten gayri-resmi bir projedir.

Bize Katılın

Bir podologsanız yazarlık için, hizmet veren bir podolog barındırıyorsanız işletmeniz için başvurabilirsiniz. Bu başvurular tamamen ücretsizdir.

Bu sitenin içeriği kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamaz. Site, Sağlık Bakanlığı’nın 15/02/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır.

©2013-2021 Podoloji Türkiye – Tüm hakları saklıdır.
Geliştirici: Serdar Esentürk