Oje Kullanımının Ayak Sağlığı Üzerindeki Zararları

Oje Kullanımının Ayak Sağlığı Üzerindeki Zararları

Şahinde Esentürk avatarı

Kozmetik ürünlerin içerisinde en çok toksini ojeler içermektedir. Formaldehit ve ftalat maddeleri ojelerin içerisinde bulunmaktadır. Oje sürdüğümüzde tırnağın üst tabakasını bu katkı maddeleri ile kaplamaktadır. Renk çözücü olarak bilinen bu maddeler endokrin ve sinir sistemi üzerinde kişinin farkına varamayacağı şekilde zarar verir.

Tırnak üzerine uygulanan kimyasalların başında asetonlar ve ojeler gelmektedir. Asetonlar tırnağın yapısını bozarak nem tutmasını ve tırnağın rengini değiştirir. Ojelerin içindeki formaldehit gibi bazı kimyasallar da tırnağa toksik etki yapar.

Oje Kullanımının Ayak Sağlığı Üzerindeki Zararları

Günümüzde çok yaygın kullanılan siyah, mor vb. gibi koyu renk ojeler hem renklerinin tırnağa nüfus etmesi hem de güneşi hiç geçirmeyerek tırnağın sararmasına en çok yol açan dış etkenlerdir. Ayrıca oje tırnağın üst tabakasına yapışıp kalarak tırnağın uzamasına da mekanik olarak engel olur. Tırnakta enfeksiyon riski oluşturabilmektedir. Bu enfeksiyonlar tırnak rengini sarartan, mantar enfeksiyonları habercisidir. Bulaşıcı özelliği olan mantar tablosunun tırnağa oje kullanımı sırasında fırça ile mantarın diğer tırnaklara yayılması da söz konusu olabilir. Mantar tablosu aynı zamanda ayakta ayak kokusunu da yaratabilmektedir.

Mantar enfeksiyonuna karşı podolog muayenesi ve podolojik yaklaşımlar erken dönemde büyük önem taşımaktadır.

Hamilelerde Oje Kullanımına Dikkat!

Hamilelik durumlarında oje sürmenin zararlarına değinecek olursak; hamilelikte her konuda çok daha özenli ve dikkatli olunması gerektiğini hepimiz biliyoruz. Bu nedenle oje ve aseton içerisinde bulunan toksinleri hamile iken solumanın zararları sadece size değil bebeğinize de geçerek, bebeğin sağlığı açısından risk oluşturabilmektedir. Oje sürmek güzeldir; fakat zararlarından elinizden geldiği kadar kaçınarak, bebeğinizi ve kendi sağlığınızdan tasarruf etmelisiniz.

Çocuklarınıza Oje Sürmeyin!

Uzmanlar ojenin zararlarına dikkat çekerken özellikle de 1 yaş altı bebeklere kesinlikle kullanılmaması gerektiğini belirtiyor. Çünkü bebekler genellikle parmaklarını emdikleri için bu zararlı maddeler direk vücut tarafından emilebilir ve belki de geri dönüşümü olmayan sağlık sorunlarına neden olabilir.

Oje Kullanımının Ayak Sağlığı Üzerindeki Zararları

Eğer Ojeden Vazgeçemiyorsanız

Ojeyi sürerken kesinlikle dışarı taşırmamanız uyulması gereken ilk kural olmalıdır. Ojeyi sık kullanıyorsanız uzun süre tırnağınızda tutmamaya özen göstermelisiniz. Zaman zaman tırnaklarınızı dinlendirip tırnağın oksijenlenmesini sağlamalısınız. Olası tırnak sorunlarını önlemek ya da önlem almak için tırnak yapınızı renk değişimi, kalınlaşma, kırılma, zayıflama, hassasiyet gibi bulgulara yönelik düzenli olarak kontrol etmelisiniz.

Kaynaklar
Kaynağa GitOje sürmenin zararları – Zararlari.com (www.zararlari.com)
Kaynağa GitAyak tırnaklarınızda oje varsa dikkat! | Sağlık Haberleri (www.haberturk.com)
Kaynağa GitKoyu renkli ojeler, tırnakları sarartıyor! : Güzellik & bakım & moda (www.hurriyetaile.com)
Total
0
Paylaşım
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı
Sporcularda Ayak Sağlığı ve Sorunları

Sporcularda Ayak Sağlığı ve Sorunları

Sonraki Yazı
Askerlik Sürecinde Oluşabilecek Ayak Hastalıkları

Askerlik Sürecinde Oluşabilecek Ayak Hastalıkları

İlgili Yazılar