P D T

Yükleniyor

2000’li yıllara girilmesiyle ayak sağlığının kozmetik yönündeki hizmetlerinin epeyce yaygınlaştığı gözlendi. Daha çok bayanların ilgi gösterdiği bu güzellik hizmetleri ‘sağlık’ kavramını arka planda tutarak beraberinde “hastalık” olarak nitelendirilebilecek ayak sorunlarına zemin hazırladı. Başta diyabete bağlı gelişen ayak komplikasyonlarının yanı sıra Podoloji’nin son 6 yıllık süreçteki ihtiyaç farkındalığının temeli de bunlara dayanıyor. Bu doğrultuda ayak sorunlarını tıbbî yönüyle ele alan bir branş aynı gelişmiş diğer ülkelerde de olduğu gibi ülkemizde için de gerekliydi. Bkz: Podoloji’nin Tarihi.

Üniversitelerde Podoloji Eğitimi

Podolojik Yaklaşımlar’ın ülkemizde en verimli haliyle yaygınlaşması amacıyla üniversitelerin kayda değer çalışmaları bulunuyor. Eğitim sistemleri günbegün geliştirilerek her yıl daha kapsamlı eğitim modüllerini ve daha da fazlalaşan öğrenci kontenjanlarına yer verildiğini görüyoruz. Öyle ki, 2012 yılında ilk eğitim ve öğretim döneminin başlamasından bu yana mezunlar ülkemizin farklı illerine “Podoloji” kavramını layığıyla aşılamış durumda. Ayak sorunlarına yapılan bu özel girişimler toplumun meraklı bir kesimi tarafından çoktan benimsendi bile.

Podoloji eğitiminin bakanlık çalışmalarıyla ülkemize önlisans düzeyinde kazandırılması kararlaştırıldı ve bundan hareketle kendi statüsündeki diğer branşlara kıyasla çok daha serbestçi yapıya sahip bir sağlık branşı özelliği taşımaktadır. Sadece podologların eğitiminde yer alan Orthonyxie (tırnak teli), motor & freze ekipmanlarının kullanımı, baropodometrik analizler, tabanlık sistemi gibi sınır getirilemeyecek uygulamalar bulunmaktadır.

Podoloji Programı Neden Tercih Sebebidir?

Günümüzün yaygın ayak sorunlarında tabip destekli birçok girişimin uzun süreli ilaç kullanımıyla tedavi ihtiyacı gerektirmesi ve hastaların patolojik durumlarını takibe alabilecek yeterli bilinçte bulunmamaları Podoloji programının önemi ortaya koyuyor. Peki neden üniversite adayları programı tercih etmeli?

  • Podoloji bir sağlık alanıdır: Podoloji eğitimi, üniversitelerin Sağlık Bakım Hizmetleri Bölüm Başkanlığı adı altında yer alıyor ve eğitim sistemi Anestezi, Hemşirelik, Acil Tıp Teknisyenliği gibi programlarınkine benzer şekilde veriliyor. Ayak hastalıklarına yapılan girişimlerin en güvenli ve en etkili yolu ehli bir eğitimden geçmektir. Uzun süreli mantar geçmişi olan bir tırnağın oje sürerek kapatılması yerine mantar sorununu ortadan kaldırabilecek nitelikli bir plan oluşturmak podoloğun işidir. Bkz: Podolog Kimdir?
  • Non-cerrahi yaklaşımlar konforu yok etmez: Operasyon niteliği taşımayan Podolojik Yaklaşımlar hastaların gündelik temposunu aksatmaz. Tabip desteği ve podolog kontrolünde iyi planlanan ve hasta taraflı uyum sağlanan tüm tedavi süreçleri konforlu ve etkili şekilde sonuca ulaşabilir. İlerisinin de şeffaf olduğu bir meslek edinmek karar vermekte önemlidir.
  • Ayak sorunlarının farkındalığına öncülük edin: Topluma Podolojik Yaklaşımlar’ı tanıtmak, ayak sorunlarının tahmin edilenin aksine ne kadar kısa sürede ve kolayca ortadan kaldırılabildiğini insanlara aktarmak sizi öne geçirebilir. Uzun süredir nasır sorunu olan birinin, denediği tüm yöntemlerle sonuca ulaşamamış olmasını tek seanstaki etkili planınızla çözdüğünüzde topluma yenilikler kazandırmış oluyorsunuz. Bu gurur verici.
  • Diyabetli bireyler podologlara ihtiyaç duyuyor: Diyabete bağlı gelişen en önemli komplikasyonlardan bir kısmı ayak sağlığı üzerinde gözleniyor. Üstelik gelişen bu komplikasyonlar uzun süreli ve özenli bakım ihtiyacı oluşturuyor. Buna bağlı olarak ayak sağlığının ve diyabetin düzenli takibi büyük önem taşıyor. Bu konudaki en etkin rolü podologlar oynuyor. “Diyabetli dostu” yaklaşımlarla diyabetli bireylerin ayağına korumasına yardımcı oluyoruz.
  • Tabiplerle çalışın: Ayak sorunlarına yönelik yapılan girişimler ülkemizde ilgili tabiplerin tedavi yaklaşımlarıyla destekleniyor. Ayak sorunlarının multi-disipliner yaklaşımla ele alınması patolojik sorunların çözümüne hız kazandırıyor. Aynı zamanda uygulama temelleri de farklı branşların birlikte ele almasıyla sürekli olarak şekilleniyor.
  • Ülkemizdeki podolog sayısı halen daha yetersiz: Ayak sorunlarının yaygın olduğu ülkemizde her il ya da her bölgede nitelikli podolog bulmak mümkün olmuyor. Mevcut mezun sayısı toplumun ayak sorunlarını karşılama konusunda yetersiz kalıyor. Bu doğrultuda ülkemizin 4 bir yanında podolog ihtiyacı ve istihdam olanakları artış gösteriyor.

Forum sitemizde yer alan “Üniversitede Podoloji programı adayı mısınız?” başlıklı içeriğimizle daha fazla ayrıntıya ulaşabilirsiniz.

İlgili İçerikler

Yorum Yok

Bir Yorum Bırakın

Son Yazılar

Hakkımızda

Podoloji Türkiye, 2013 yılının Ekim ayından beri web platformlarını kullanarak “Podoloji” ve ayak sağlığını konu alarak içerikler üreten gayri-resmi bir projedir.

Bize Katılın

Bir podologsanız yazarlık için, hizmet veren bir podolog barındırıyorsanız işletmeniz için başvurabilirsiniz. Bu başvurular tamamen ücretsizdir.

Bu sitenin içeriği kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamaz. Site, Sağlık Bakanlığı’nın 15/02/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır.

©2013-2021 Podoloji Türkiye – Tüm hakları saklıdır.
Geliştirici: Serdar Esentürk