P D T

Yükleniyor

Ayaktaki siğil tablosu (bilinen diğer adıyla Verruca Plantaris) viral kökenli bulaşıcı bir hastalık olup, etkeni Human Papilloma Virus (HPV) isimli bir virüs ailesindendir. HPV virüsünün birçok alt grubunun oluşu değişik klinik görüntü ve farklı bölgelerde gelişimine olanak sağlamaktadır. Virüsün yerleşim alanı soyunma odaları, yüzme havuzları, karate odaları gibi insanların çıplak ayakta dolaştığı kamuya açık yerler olarak gözlenmektedir. Ayrıca diğer aile bireylerinin bu virüse bulaşması durumunda ev koşullarında da bulaşma riskinin olduğu bilinmektedir. Siğil tablosu ile oynanması, koparılması yahut “Zaman içerisinde geçer.” düşüncesi ile tedavinin geciktirilmesi büyüme ve artmalarına neden olabilir. Özelikle ayak tabanındaki siğiller, nasır ile karıştırılabilir; ancak nasır çoğalma ya da yayılma eğiliminde değildir. Aynı şekilde uzun geçmişe ait siğiller köklü nasır ya da ağrı durumlarını patolojik tablo üzerinde gösterebilir. Genel itibari ile siğillerle nasırların karıştırılmasının sebebi de budur. Periungual tırnak etrafında gelişen siğiller ise özellikle tırnak yeme alışkanlığı olan ya da manikür yaptıranlarda sıkça oluşabilir. Üstelik bu tarz siğiller tırnak yatağı altına yayılarak tedaviyi de zorlaştırabilir.

Belirti ve Bulguları

Siğil lezyonu sert, kalın dokusu nedeniyle callus veya corn benzeri olabilir. Ayak altındaki siğil lezyonları ayaktaki yükün artması durumlarında ağrılıdır. Ayrıca siğillerin nasırlardan farklı olarak kenarları sıkıldığında şiddetli ağrı duyumu hissedilir. Köklü nasırlarda ise bu durum patolojik tablonun direkt basınçla karşılaşmasıyla oluşur.

Tedavisi

Erken fark edildiğinde asit preperatlarının kullanımı ile siğillerin tedavisi mümkündür. İlerlemiş ya da yayılım göstermiş ileri tablolarda ise dermatolog kontrolünde kriyoterapi işlemi siğillerde kesin çözüme ulaştırmaktadır.

Podolojik yaklaşımlarla siğil ve nasır tablolarının ayrımının yapılması da önemlidir. Nasır tablolarına rezeksiyon işlemi uygulanabilirken siğil tablolarında bu işlem kesinlikle uygulanmamalıdır.

İlgili İçerikler

2 Yorum

Bir Yorum Bırakın

Son Yazılar

Hakkımızda

Podoloji Türkiye, 2013 yılının Ekim ayından beri web platformlarını kullanarak “Podoloji” ve ayak sağlığını konu alarak içerikler üreten gayri-resmi bir projedir.

Bize Katılın

Bir podologsanız yazarlık için, hizmet veren bir podolog barındırıyorsanız işletmeniz için başvurabilirsiniz. Bu başvurular tamamen ücretsizdir.

Bu sitenin içeriği kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamaz. Site, Sağlık Bakanlığı’nın 15/02/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır.

©2013-2021 Podoloji Türkiye – Tüm hakları saklıdır.
Geliştirici: Serdar Esentürk