P D T

Yükleniyor

Amerika Birleşik Devleti’nde 4, İngiltere ve Avusturalya’da ise 3 senelik eğitim programlarıyla bilinen Podoloji programı Kocaeli Üniversitesi öncülüğünde önlisans (2 yıllık) düzeyindeki eğitimine yapılan ‘Podologluk Eğitimi Hazırlık Çalıştayı’ ile başlamıştır.

Podoloji bölümü Kocaeli Üniversitesi’nin Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nda 2012-2013 eğitim döneminde ilk kez eğitime başlamış ve 2014 yılında ilk mezun podologlarını vermiştir.

Kocaeli Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu müdürü Yrd. Doç. Dr. Rüştü Taştan‘ın çalıştayda yaptığı sunuma buradan göz atabilirsiniz.

Çalıştay Hakkında

Diyabetik ayak, diyabetin morbidite, mortalite ve maliyeti oldukça yüksek ancak önlenebilir komplikasyonlarından bir tanesidir. Diyabetik ayak oluşumu için riskli bireylerin belirlenmesi ve diyabetik ayak oluşumunun önlenmesi konusunda yurt dışında “podiatrist” olarak adlandırılan ayak hastalıkları uzmanları önemli görevler üstlenmektedir. Bu meslek grubu ülkemizde yakın zamana kadar tanımlanmamışken, 26.04.2011 tarihli Resmi Gazete‘de yayınlanan ve tanımı olmayan sağlık mesleklerini düzenleyen 6225 sayılı kanuna göre podolog, “Meslek yüksekokullarının Podoloji programından mezun; bireylerin ayak sağlığının korunması ve bakımına yönelik hizmet veren ve ilgili uzman tabibin teşhisine ve tedavi için yönlendirmesine bağlı olarak hastaların ayak tedavisini yapan sağlık teknikeridir.” şeklinde tanımlanmıştır. Daha sonra Sağlık Bakanlığı Sağlık Genel Müdürlüğü’nce 27 Haziran 2011’de podologların görev, yetki ve sorumluluklarının yapıldığı bir toplantı tartışılmıştır. Bu gelişmeler son derece olumlu olmakla birlikte bildiğimiz kadarıyla Podoloji eğitiminin nasıl yapılacağı ve eğitim içeriği konusunda bir çalışma bulunmamaktadır. Bu gelişmeler temelinde ülkemizde gelinen aşamayı tartışmak, Avrupa’daki Podiatri Eğitimleri’ni paylaşmak ve üniversitemizde Podoloji programını açmak amacıyla, Dünya Diyabet Günü dolayısıyla 16 Kasım 2011 günü saat 10.00-16.00 arasında bir Atölye Çalışması düzenlenmiştir. Bu atölye çalışmasına Avrupa’daki Podiatri Eğitimi’ni anlatmak üzere Podiatrist Kirsten Larsen katılmıştır.

Çalıştay Raporu‘na ait daha fazlasına ulaşın.

Düzenleme Kurulu Üyeleri

 • Prof. Dr. Şükrü Hatun
  Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji ve Diyabet Bilim Dalı Başkanı
 • Prof. Dr. Berrin Çetinarslan Aslan
  Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı Başkanı
 • Prof. Dr. İlhan Tarkun
  Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı
 • Yrd. Doç. Dr. Rüştü Taştan
  Kocaeli Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü

İletişim Üyesi

 • Zehra Demiral
  Kocaeli Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü

İlgili İçerikler

3 Yorum

Bir Yorum Bırakın

Son Yazılar

Hakkımızda

Podoloji Türkiye, 2013 yılının Ekim ayından beri web platformlarını kullanarak “Podoloji” ve ayak sağlığını konu alarak içerikler üreten gayri-resmi bir projedir.

Bize Katılın

Bir podologsanız yazarlık için, hizmet veren bir podolog barındırıyorsanız işletmeniz için başvurabilirsiniz. Bu başvurular tamamen ücretsizdir.

Bu sitenin içeriği kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamaz. Site, Sağlık Bakanlığı’nın 15/02/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır.

©2013-2021 Podoloji Türkiye – Tüm hakları saklıdır.
Geliştirici: Serdar Esentürk