P D T

Yükleniyor

Kallus (Nasır) Nedir?

Kallus, nekroze (cansız) dokulardan oluşan, bir çeşit protein olan keratinden zengin mekanik bası sonucu meydana gelen, ayak tabanının kısmi veya yaygın olarak kalınlaşması ile karakterize bir durumdur.

Korn: Kallusun (nasırın) daha lokalize ve derinin alt katmanlarına doğru sivrimsi yapıya sahip şeklidir. Korn, kallusa göre daha ağrılıdır.

Kallus’un (Nasır’ın) Oluşumu

Yaşlılık dönemlerinde ayak yağ dokusunun özelliğini kaybetmesi sebebiyle kallus oluşumu daha sık görülmektedir. Kallus kimi zaman yürümeyi engelleyecek derecede ağrılı olabilir, kimi zaman da yüzeysel ve ağrısız olur. Kallus eğer ileri derecede ise ayakta çatlaklar ve yarıklar oluşabilir. Eğer uygun tedavi yöntemi kullanılmazsa daha büyük problemlere yol açabilir.

Kallus’un (Nasır’ın) Bakımı ve Tedavisi

Kallus oluşumunu engellemek amacıyla yapılacak ilk şey nemlendiriciler kullanılarak kuru ve elastikiyetini kaybetmiş ayak tabanının veya ayak sırtındaki derinin yumuşaması sağlanır. Daha sonra mekanik etkenleri ortan kaldırarak (ayağı sıkmayacak uygun ayakkabı seçilerek) tedaviye devam edilir. Eğer kallus (nasır) özlü ise hastanın veya yakınlarının kesinlikle müdahale etmemesi gerekir. Ayak sağlığı ile ilgili karşılaşılan her sorunda mutlaka bir podologa danışılmalıdır.

Kallus (Nasır) ve Diyabet

Diyabet hastalarında ayak problemlerine sıklıkla rastlanmaktadır. Kallus oluşumu da sık olarak görülmektedir. Diyabeti bulunan bir hastanın yarasının iyileşmesi normal bir hastaya göre çok daha geç olduğundan bu gibi olumsuzluklarda kesinlikle kendisi müdahale etmemelidir. Ayakta oluşan kallus tedavi edilmediği takdirde ayakta oluşacak çatlaklar sebebiyle mikroorganizmalar çok kolay girebilmekte ve o bölgede enfeksiyon meydana gelmesine sebep olmaktadır. Diyabeti bulunan hastalar bu sebeple ayaklarını her gün kontrol etmelilerdir. Ayaklarıyla ilgili herhangi bir rahatsızlık hissettiklerinde mutlaka bir podoloğa başvurmaları gerekir. Unutmayalım ki ayaklarımız tüm gün boyunca vücudumuzun yükünü taşımaktadır ve dolayısıyla en değerli organlarımızdan birisidir.

İlgili İçerikler

Yorum Yok

Bir Yorum Bırakın

Son Yazılar

Hakkımızda

Podoloji Türkiye, 2013 yılının Ekim ayından beri web platformlarını kullanarak “Podoloji” ve ayak sağlığını konu alarak içerikler üreten gayri-resmi bir projedir.

Bize Katılın

Bir podologsanız yazarlık için, hizmet veren bir podolog barındırıyorsanız işletmeniz için başvurabilirsiniz. Bu başvurular tamamen ücretsizdir.

Bu sitenin içeriği kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamaz. Site, Sağlık Bakanlığı’nın 15/02/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır.

©2013-2021 Podoloji Türkiye – Tüm hakları saklıdır.
Geliştirici: Serdar Esentürk