P D T

Yükleniyor

Topuk Dikeni (Epin Kalkanei) Nedir?

Topuk altında, ayak altı (plantar) tendonlarının birleştiği noktada, bu tendonların aşırı gerilmesi nedeniyle oluşan iltihabın (fasiit plantar) zamanla kireçlenerek diken ya da kuş gagası şeklinde bir kemik yapısını oluşturan ağrılı bir hastalıktır.

Biyomekanik nedenli bir hastalık olması nedeniyle sadece ilaç tedavisi uygulandığı durumlarda hasta geçici bir rahatlık hissedebilir ama hastanın ayağındaki statik bozukluk tedavi edilemediği için ağrılar bir süre sonra geri gelir. Hasta bireylerin en çok şikayet ettiği konuda bu sorundur.

Topuk Dikeni’nde (Epin Kalkanei) Tedavi

Kalıcı bir tedavi için hastanın ayak ölçülerine göre özel yapılmış ortopedik ayak tabanlıkları kullanılmalıdır. Ayak tendonlarındaki aşırı gerilme ve çekme hasta ayağındaki statik patolojiler nedeniyle (pes planus, pes cavus, halluks valgus) olabileceği gibi, mekanik patolojiler de (ayak sağlığına uygun olmayan ayakkabı giyimi, düz tabanlı ayakkabı vb.) topuk dikenine (epin kalkanei) zemin hazırlar.

Klinik bulgulara göre; topuk dikeni hastaları genellikle, yataktan ilk çıktıklarında attıkları ilk adımlar sırasında ağrı duyarlar. Daha sonra kasların ısınması nedeniyle bu ağrılar azalabilir. Hastalar uzun süre oturduktan sonra ayağa kalktıkları takdirde de ağrıları tekrar ortaya çıkar. Gerekli tedavi uygulanmadığı takdirde topuk dikeni, hastanın topuğuna basmasını engelleyip yürüme sorunları yaratacağından diğer patolojilere de sebep olabilir.

Topuk Dikeni (Epin Kalkanei) Egzersizleri

Topuk Dikeni (Epin Kalkanei) ve Faciit Plantar

Plantar Faciitis, ayağın plantar yüzünde bulunan plantar facianın zamanla kalınlaşarak iltihabi yapının oluştuğu tablodur. Epin Kalkanei ise topuk kemiği olan kalkaneusun altından dikensi veya kuş gagası şeklinde oluşan kemik yapısıdır.

İlgili İçerikler

Yorum Yok

Bir Yorum Bırakın

Son Yazılar

Hakkımızda

Podoloji Türkiye, 2013 yılının Ekim ayından beri web platformlarını kullanarak “Podoloji” ve ayak sağlığını konu alarak içerikler üreten gayri-resmi bir projedir.

Bize Katılın

Bir podologsanız yazarlık için, hizmet veren bir podolog barındırıyorsanız işletmeniz için başvurabilirsiniz. Bu başvurular tamamen ücretsizdir.

Bu sitenin içeriği kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamaz. Site, Sağlık Bakanlığı’nın 15/02/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır.

©2013-2021 Podoloji Türkiye – Tüm hakları saklıdır.
Geliştirici: Serdar Esentürk