P D T

Yükleniyor

Tırnak üzerinde gelişen enfeksiyon bulgularının çoğu batık tablolarıyla beraber gözlenmektedir. Tırnağın gömülen kanatlarının zamanla derinleşerek dokuları tahriş etmesi şiddetli ağrının da eşlik ettiği enfeksiyonlu batıkların habercisidir. Elbette tırnak üzerinde tek enfeksiyon nedeni sadece batıklarla sınırlı değildir. Bu doğrultuda tırnak üzerinde enfeksiyon bulgusu yaratan ve sık rastlanan iki patolojik tabloyu konu alıyoruz.

Önerilen Gönderi

Daha önce ” Tırnak Batması (Onychocryptosis), Sebepleri ve Tedavisi ” başlıklı yazımıza göz atmadıysanız hemen inceleyebilirsiniz.

Paronişi, selülit olarak başlayan, ancak kesin bir apse ile ilerleyebilen tırnak etrafındaki yumuşak bir doku enfeksiyonudur. Klinik olarak 2 farklı tipi bulunmaktadır:

 • Akut Paronişi: Ağrılı ve iltihaplı durum (stafilokokların en sık nedenlerinden biri).
 • Kronik Paronişi: Genellikle bir mantar enfeksiyonunun eşlik ettiği durum.

Batık enfeksiyonu, tırnağın çeşitli nedenlerle bulunduğu tırnak yatağı üzerinde kavis alarak gömülmesi sonucu oluşur. Başta ağrı ve kızarıklık ile seyir gösterir; fakat önlemi alınmadığında derinleşerek şiddetli ağrının eşlik ettiği enfeksiyon tablosuyla oluşur. Peki batık enfeksiyonu ile paronişinin ayrımı nasıldır? Bunu klinik belirtileri ile ele alalım.

Paronişinin belirtileri:

 • Temasla ya da temasın olmadığı durumlarda gelen ağrı durumu söz konusudur.
 • Yerleşim olarak enfeksiyon noktası genelde tırnağın kökünde ya da köke yakın tırnak kanatlarında gözlenir.
 • Yanma ya da sızı tarzı ağrı hissiyatı verir.
 • Enfeksiyonlu doku üzerinde kızarıklığın hakim olduğu şişkinlik söz konusudur. Açık yara yoktur.
 • Daha çok genç yaşta ve el tırnaklarında gözlenir.
 • Enfeksiyonlu doku üzerine tabip tarafından yapılan pansuman ve antibiyotik desteği çoğu zaman yeterlidir.

Batık enfeksiyonunun belirtileri:

 • Sadece temasla şiddetlenen bir ağrı durumu söz konusudur.
 • Yerleşimi gömülen tırnağın uzamayla zorlayıp tahriş ettiği tırnağın ön kısmıdır.
 • Zonklamanın eşlik ettiği ağrı durumlarını beraberinde getirir.
 • Şişliklere ek olarak doku bütünlüğünde bozulma, açık yara ya da aktif kanamalar gözlenebilir. Doku üzerinde kitleleşmeler meydana gelir.
 • Yaş fark etmeksizin herkeste görülebilir. Daha çok ayak tırnakları üzerinde gözlenir.
 • Enfeksiyonlu doku pansuman ya da antibiyotik desteğiyle tamamen geçmeyebilir. Çoğu zaman Ortoniks (orthonix) girişimleri gerektirir.

Önerilen Gönderi

Daha önce ” Tırnak Batması’nda 3TO Yöntemi ” başlıklı yazımıza göz atmadıysanız hemen inceleyebilirsiniz.

Tırnaklar üzerinde gelişen enfeksiyon durumları tablo etkeni ne olursa olsun kısa sürede yayılım gösterebilmektedir. Fark edildiği noktadan itibaren bir tabip ya da podolog kontrolünde bulunulması son derece önemlidir. Klinik araştırmaların bir çoğunda mevcut tabloların evde yapılan müdahaleler ile daha sorunlu hale geldiği gözlenmektedir.

Kaynaklar
Kaynağa GitParonychia: Practice Essentials, Background, Epidemiology (emedicine.medscape.com)

İlgili İçerikler

2 Yorum

Bir Yorum Bırakın

Son Yazılar

Hakkımızda

Podoloji Türkiye, 2013 yılının Ekim ayından beri web platformlarını kullanarak “Podoloji” ve ayak sağlığını konu alarak içerikler üreten gayri-resmi bir projedir.

Bize Katılın

Bir podologsanız yazarlık için, hizmet veren bir podolog barındırıyorsanız işletmeniz için başvurabilirsiniz. Bu başvurular tamamen ücretsizdir.

Bu sitenin içeriği kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamaz. Site, Sağlık Bakanlığı’nın 15/02/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır.

©2013-2021 Podoloji Türkiye – Tüm hakları saklıdır.
Geliştirici: Serdar Esentürk