P D T

Yükleniyor

Cerebral Palsy Nedir?

Cerebral Palsy (beyin felci), bebeklikte ya da çocukluk çağının başlarında ortaya çıkan, vücut hareketlerini ve kas koordinasyonunu kalıcı şekilde etkileyen; fakat zaman içinde kötüleşme sergilemeyen bir dizi nörolojik bozukluktan herhangi birini tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Cerebral Palsy’li Çocuklarda Ayak Sorunları Gözlenir

Serebral Palsy’li (SP) çocuklarda gastroknemius ve soleus kaslarındaki spastisiteye bağlı olarak sıklıkla ayak bileği ekin deformitesi gelişir. Ayrıca kalluslar gelişim gösterir ve bunun devamında ülserasyon oluşur. Spastisitenin neden olduğu bu dinamik deformitenin küçük yaştaki çocuklarda (1-6 yaş) erken tedavisi çok önemlidir.

Dinamik ayak bileği ekin deformitesinin konservatif tedavisinde alçılama, fizik tedavi, ayak bileği ortezi verilir. Yürüme analizi yapılarak ayağına uygun tabanlık yapılır. Ayak deformitesi tedavi edilir, kalluslarla oluşan ülserler de Podolojik yöntemlerle podologların kontrolünde tedavi edilir.

İlgili İçerikler

Yorum Yok

Bir Yorum Bırakın

Son Yazılar

Hakkımızda

Podoloji Türkiye, 2013 yılının Ekim ayından beri web platformlarını kullanarak “Podoloji” ve ayak sağlığını konu alarak içerikler üreten gayri-resmi bir projedir.

Bize Katılın

Bir podologsanız yazarlık için, hizmet veren bir podolog barındırıyorsanız işletmeniz için başvurabilirsiniz. Bu başvurular tamamen ücretsizdir.

Bu sitenin içeriği kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamaz. Site, Sağlık Bakanlığı’nın 15/02/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır.

©2013-2021 Podoloji Türkiye – Tüm hakları saklıdır.
Geliştirici: Serdar Esentürk