P D T

Yükleniyor


Daha Önce:

Sizlere daha önce “Diyabetin Ayak Sağlığı Üzerine Etkileri” başlıklı yazımızda diyabetli bireylerin ayak sağlığı üzerinde görülen bulgulardan bahsetmiştik. Bu yazıyı incelemediyseniz buradan tekrar göz atabilirsiniz.

Kışın Ayak Sağlığının Önemi

   Ayak, tüm vücudumuzun ağırlığını taşıdığı gibi vücudumuzun sürekli temas halinde olan tek organıdır. Kışın soğuk havada ayakların soğuk zeminle teması, ayaktaki dolaşıma ve sinir yapılarına etki edebilirken, abartılı derecede olan bu durumlarda donma gibi sorunlarla da karşılaşılabilmektedir. Dolayısıyla kış aylarında ayak bakımı ve kontrolü özellikle de diyabetli hastalar için çok önemlidir. Diyabetli hastalarda diyabete bağlı görülen nöropati tablosu ayaktaki hissetme aktivitesini olumsuz yönde etkiler. Hastalar daha çok ayaklarının hiç üşümediğini ifade ederken aslında his kaybının buna neden olduğunu unutmamalılardır.

Reklam

Diyabetli Hastaların Dikkat Etmesi Gerekenler


Kış aylarında diyabetli hastaların ayak sağlığı konusunda dikkat etmeleri gereken noktaları şu şekilde sıralayabiliriz:
 ٠ Ayakların sıcaklığı-soğukluğu el veya rahat hissedilebilecek sağlıklı bir doku ile yardımıyla kontrol edilmelidir.
 ٠ Soğuk ayakların ısıtılması yönünde halk arasında yaygın görülen kalorifer peteğine veya sobaya ayakların yaslanması gibi uygulamalar kesinlikle yapılmamalı, bu tarz uygulamalara karşı sıcak battaniye veya havlu kullanılmalıdır.
 ٠ Kış aylarında daha çok tercih edilen sıcak suyun, ayaklar ile temasında su sıcaklığının rahat hissedilebilecek bir başka bir bölgeyle veya termometre ile kontrol edilmesi gerekir (Ör.: ayak banyosunda).
 ٠ Ayakların ısısının dengelenmesine yönelik çorap kullanımı, hem ev içinde hem de dış ortamlarda önerilmektedir.
 ٠ Kullanılan ayakkabıların sağlamlığı, içerisine su almaması ve sıcak tutması yönünden değerlendirilmelidir.


Ayak hastalıklarınızda podologunuza danışmayı unutmayın.

Son Güncelleme: 10 Mart 2016

İlgili İçerikler

Yorum Yok

Bir Yorum Bırakın

Son Yazılar

Hakkımızda

Podoloji Türkiye, 2013 yılının Ekim ayından beri web platformlarını kullanarak “Podoloji” ve ayak sağlığını konu alarak içerikler üreten gayri-resmi bir projedir.

Bize Katılın

Bir podologsanız yazarlık için, hizmet veren bir podolog barındırıyorsanız işletmeniz için başvurabilirsiniz. Bu başvurular tamamen ücretsizdir.

Bu sitenin içeriği kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamaz. Site, Sağlık Bakanlığı’nın 15/02/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır.

©2013-2021 Podoloji Türkiye – Tüm hakları saklıdır.
Geliştirici: Serdar Esentürk