P D T

Yükleniyor

Öncelikle diyabet hakkında yeterli bilgiye sahip olmamız gerekiyor.

Diyabet Nedir?

Diyabet, vücudumuzda pankreas adlı salgı bezinin yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi ya da üretilen hormonun etkili bir şekilde kullanılamaması durumunda gelişen ve ömür boyu süren kalıcı bir hastalıktır.

Kişi, yediği besinlerden kana geçen şekeri (glukoz) kullanamaz ve kan şekeri yükselir.

Diyabet’in Ayağa Etkisi

Diyabet ayakları 3 ayrı yolla etkileyebilir:

  • Ayağı besleyen damarları ve kan dolaşımını bozabilir.
  • Ayağa gelen sinirleri bozarak his kaybına yol açabilir.
  • Yağ ve ter bezlerini etkileyerek ayak cildinde kuruluk ve çatlaklara neden olur.

Diyabet ile ilgili daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız önceki yazılarımıza göz atmayı unutmayınız..

Kışın Diyabet Hastalarının Dikkat Etmesi Gereken Noktalar

Soğuk havaların birçok hastalığa neden olduğunu biliyoruz. Bu yüzden diyabetli hastalarımızın da bu konuda dikkatli olması gerekmektedir.

Ayaklarımızın yaz aylarındaki bakımının önemli olduğu gibi, kış aylarında da bakımı ve takibi çok önemlidir. Özellikle diyabetin ayağa etkilerini bildikten sonra bu durum çok daha önem kazanıyor. Diyabete bağlı çoğu hastaların uç ekstremitelerinde duyu kaybı oluşması beklenen bir durumdur. Diyabetli hastaların dolaşımı genelde bozulmuştur veya bozulmaya yatkındır. Bu tablo ayaklarda çok daha fazladır. Soğuk havalardaki dolaşım sıcak havalara göre daha zordur. Bunun nedeni soğuk havanın kan damarlarını daraltmasıdır. İyi beslenemeyen ayakta ülser oluşumu çok daha kolaydır. Bu durumun önüne geçmek için ayak ısısını mutlaka kontrol etmeliyiz veya ettirmeliyiz.

Kışın rahat kesimli, ayağı sıkmayan, içi astarlı ayakkabı ve yumuşak, ayağı sıkmayan çoraplar tercih edilmelidir.

Ayaklar her gün ılık suda yıkanıp mutlaka muayene edilmelidir. En ufak çizik ve kızarıklıkta podologunuza başvurmayı unutmayın. Diyabetik nöropatili hastaların ayakları aşırı miktarda üşür. Bu durumda ayaklarınızı ısıtıcılarla uzun miktarda temas ettirmeyin. Bu durum yanıklara neden olabilir.

Kış aylarında kayak yapmak isteyen diyabetli hastalar, ayaklarını travmalara karşı mutlaka korumalı ve kontrol etmeyi unutmamalıdır.

Diyabetli hastalar kış aylarında ayak sağlığı açısından bu konulara özellikle dikkat etmek zorundadır.

İlgili İçerikler

Yorum Yok

Bir Yorum Bırakın

Son Yazılar

Hakkımızda

Podoloji Türkiye, 2013 yılının Ekim ayından beri web platformlarını kullanarak “Podoloji” ve ayak sağlığını konu alarak içerikler üreten gayri-resmi bir projedir.

Bize Katılın

Bir podologsanız yazarlık için, hizmet veren bir podolog barındırıyorsanız işletmeniz için başvurabilirsiniz. Bu başvurular tamamen ücretsizdir.

Bu sitenin içeriği kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamaz. Site, Sağlık Bakanlığı’nın 15/02/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır.

©2013-2021 Podoloji Türkiye – Tüm hakları saklıdır.
Geliştirici: Serdar Esentürk