P D T

Yükleniyor

Podoloji’nin Kuruluşu

Podoloji ile ilgili çalışmaların temeli ülkemizde ilk kez 1997 yılında merhum Kocaeli Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Dr. Baki Komsuoğlu‘nun fikirleriyle ortaya atılmıştır. Lâkin zamanın şartları böyle bir adımın atılmasına engel olmuş, Komsuoğlu’nun bu fikrinin aksaklığa uğramasına neden olmuştur. 2011 yılında fikrin tekrar gün yüzüne gelmesiyle Kocaeli Üniversitesi bünyesinde Danimarkalı Podiatrist Kirsten Larsen‘in de katılımıyla 16 Kasım tarihinde “Podologluk Eğitimi Hazırlık Çalıştayı” düzenlenmiştir. Ülkemizde Podoloji ve Podiatri eğitimlerini, podologların ülkemize kazandırılmasını hedef alan çalıştayda Prof. Dr. Şükrü Hatun, Prof. Dr. Berrin Çetinarslan, Prof. Dr. İlhan Tarkun, Prof. Dr. Zeynep Cantürk ve Yrd. Doç. Dr. Rüştü Taştan çalıştaya öncülük eden isimler arasında görev almıştır.

Çalıştayda alınan karar ile Danimarka’da Podoloji ve Podiatri eğitimlerini gözlemlemek, araştırmalar yapmak ve elde edilen raporları ülkemize sunmak üzere Podoloji eğitiminin ülkemizdeki temelini oluşturan Yrd. Doç. Dr. Ayfer Peker görevlendirilmiştir. Bunun üzerine ülkemizde Podoloji eğitimi çalışmaları hız kazanmış ve 20 Eylül 2012 tarihinde ilk eğitim ve öğretim dönemi başlamıştır.

Podoloji’nin İlkleri

Podoloji adına yaptığı çalışmalarıyla ilklere imza atan Kocaeli Üniversitesi nitelikli ilk mezun podologlarını 2014 yılının Haziran ayında mezun etmiştir. Ülkemizin ilk podologları olan Pdl. Merve Utlu, Pdl. İlkem Kuruoğlu, Pdl. Gülşah Duru, Pdl. Dilek Okumuş ve blog yazarlarımızdan Pdl. Yeliz Sancar ülkemizde Podoloji’nin toplumsal farkındalık bilincinin oluşturulması amacıyla sağaltım hizmetlerine başlamışlardır.

Türkiye’nin İlk Podologları” hakkında daha fazlasını görün.

Podoloji 5. Yılında

Günümüzde Podoloji programının 2 kamu (devlet), 1 vakıf ve 1 özel olmak üzere toplamda 4 üniversitede eğitimi verilmektedir. 20 Eylül 2016 tarihi itibari ile ülkemizde 30‘a yakın mezun olmuş podolog bulunmaktadır. Podoloji’nin sanal ortamdaki yüzü olan Podoloji Türkiye blog sitesi olarak Podoloji adına nice gelişmelerin yaşanmasını temenni ediyoruz, günümüz kutlu olsun!

İlgili İçerikler

Yorum Yok

Bir Yorum Bırakın

Son Yazılar

Hakkımızda

Podoloji Türkiye, 2013 yılının Ekim ayından beri web platformlarını kullanarak “Podoloji” ve ayak sağlığını konu alarak içerikler üreten gayri-resmi bir projedir.

Bize Katılın

Bir podologsanız yazarlık için, hizmet veren bir podolog barındırıyorsanız işletmeniz için başvurabilirsiniz. Bu başvurular tamamen ücretsizdir.

Bu sitenin içeriği kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamaz. Site, Sağlık Bakanlığı’nın 15/02/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır.

©2013-2021 Podoloji Türkiye – Tüm hakları saklıdır.
Geliştirici: Serdar Esentürk