P D T

Yükleniyor

Sempozyum Hakkında

Diyabet, Obezite ve Beslenme Derneği tarafından düzenlenen, bu yıl 12.’si gerçekleştirilen Diyabete Bakış Sempozyumu 6-9 Ekim tarihleri arasında Trabzon’da gerçekleştirildi. DİOBES (Diyabet, Obezite ve Beslenme Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Zeynep Oşar Siva, sempozyum davetinde şu cümlelere değindi:

Değerli Arkadaşlarım,
Bu yıl Diyabet, Obezite ve Beslenme Derneği’nin düzenlemekte olduğu Diyabete Bakış Sempozyumları’nın 12.’sinde Trabzon’da birlikte olmayı planlıyoruz. Derneğimizin çok ilgi gören ve hekimler tarafından merakla beklenen bu toplantılarını destekleriniz ile sürdürmekteyiz. Her yıl olduğu gibi bu yıl da programda yer alacak konuları belirlerken günceli ve hekimlerden gelen geri bildirimleri göz önüne aldık. Klasik tanı, takip ve tedaviye ilişkin tüm konuların yanı sıra yeniliklere de yer verdik. Ayrıca sözlü bildirilere öncelik vermeyi ve aktif poster sunumları ile bilimsel çalışmaları desteklemeyi amaçladık. Bu yıl 6-9 Ekim 2016 tarihlerinde Trabzon’da düzenlenecek olan 12. Diyabete Bakış Sempozyumun da bizimle beraber olmanız dileği ile… Sizleri Sempozyumumuza bekliyoruz…


Saygılarımla.

Kocaeli Üniversitesi’nden 4 Bildiri

Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi, Diyabet Polikliniği Podoloji Ünitesi’nde ve Podoloji’nin mesleki eğitiminde görevli Yrd. Doç. Dr. Ayfer Peker, sempozyum programının “Diyabetik Ayak’ta Tanı, Tedavi ve Korunma” başlıklı oturumunda diyabette Podoloji’nin önemine değinen sunumunu yaptı. Diyabet hastalarında birçok ayak hastalığının beraberinde diyabetik ayak riskini de teşkil ettiği, bunun yanı sıra diyabette ayak sağlığının korunmasına yönelik nasıl bir girişim yapılabileceğine değinen Yrd. Doç. Dr. Ayfer Peker, Podoloji girişimler ile diyabete bağlı bir çok ayak sorunun giderebildiği, korunabildiği ve tedavi edilebildiğini belirtti. Bunun yanı sıra Podoloji eğitiminin kurulmasında rol alan Prof. Dr. İlhan Tarkun oturum başkanlığında görev alırken, Prof. Dr. Berrin Çetinarslan, Prof. Dr. Zeynep Cantürk ve Hemşire Yeliz Demirhan da sempozyuma eşlik edenler arasında yer aldı.

Ülkemizin ilk podologları arasında yer alan Pdl. Dilek Okumuş ve Pdl. Yeliz Sancar da sempozyumda yaptıkları bildirilerle renk kattı. Diyabete bağlı gelişen ayak komplikasyonlarında podologların önemi bu sempozyumda Kocaeli Üniversitesi tarafından bir kez daha vurgulandı.

Türkiye’nin İlk Podologları” hakkında daha fazlasını görün.

Sempozyuma ait Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi, Diyabet Polikliniği Podoloji Ünitesi tarafından sunulan bildirilerin başlıkları şu şekilde:

  • Callus ve Cornların Podolojik Tedavi Yöntemleriyle Sağaltımı (Yrd. Doç. Dr. Ayfer Peker)
  • Tırnak Batmasının Podolojik Yöntemlerle Sağaltımı (Pdl. Dilek Okumuş)
  • Diyabetik Ayak Ülserlerinin Tedavisinde Podolojik Yaklaşımlar (Pdl. Yeliz Sancar)
  • Standart Bakım Verilen Diyabetik Ayak Ülserlerinin Tedavisinde Sosyal Destek ve Umudun Etkisi (Yrd. Doç. Dr. Ayfer Peker)

Kaynak(lar):
DİOBES (www.diobes.org)
Diyabete Bakış Sempozyumu (www.diyabetebakis.org)

İlgili İçerikler

Yorum Yok

Bir Yorum Bırakın

Son Yazılar

Hakkımızda

Podoloji Türkiye, 2013 yılının Ekim ayından beri web platformlarını kullanarak “Podoloji” ve ayak sağlığını konu alarak içerikler üreten gayri-resmi bir projedir.

Bize Katılın

Bir podologsanız yazarlık için, hizmet veren bir podolog barındırıyorsanız işletmeniz için başvurabilirsiniz. Bu başvurular tamamen ücretsizdir.

Bu sitenin içeriği kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamaz. Site, Sağlık Bakanlığı’nın 15/02/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır.

©2013-2021 Podoloji Türkiye – Tüm hakları saklıdır.
Geliştirici: Serdar Esentürk