P D T

Yükleniyor

Diyabet hastalığı toplumda yaygın olan ve ömür boyu süren bir hastalıktır. Dolasıyla şeker hastalığı diyabetli bireylerin günlük sohbetlerinde sıkça değindiği bir konudur. Kimi zaman bu konuda bilinçli bireylerin dikkatliliği göz önünde bulunsa da kimi bireylerin diyabet hakkında yanlış bildiği veya yanlış uyguladığı yöntemlerde oldukça sık rastlanmakta. Örneğin “Geçen şunu kullandım çok iyi geldi.”, “Arkadaşım şu ilacı kullanıyor, sende kullan.” tarzındaki cümlelerin ve bu tarz inanışların şeker hastalığı açısından büyük risklere zemin hazırladığı unutulmamalıdır.

Diyabet hastalığı hakkındaki bilgilerin kesin ve güvenilir olduğu yol, bir doktor veya ilgili sağlık çalışanıdır.

Toplumda sıkça kullanılan, diyabet açısından olumsuz role sahip etkenleri inceleyecek olursak:

• “Şeker hastalığı geçicidir.” Görüşü
    Hayır, öyle olsa diyabet oranı ülkemizde ve dünya genelinde bu kadar yaygın bir yapıya sahip olmaz ve ileri derece komplikasyonlarının olduğu bir hastalık olarak değerlendirilmezdi. Diyabet kronik bir hastalıktır.

• “Başkasının kullandığı ilaç bana da iyi gelir.” Düşüncesi
    Şeker hastalığı insandan insana değişiklik gösterebilir. Kimi bireyler obezite nedenli iken, kimilerinde insülin yetersizliği ve zayıflık ön plandadır. Her ilacın bireye özgü doz ve kullanım süreleri vardır. Başka bireylerin ilaçlarını kullanmak risklidir.

• “İnsüline başlarsam bağımlılık yapar.” Düşüncesi
    İnsülin bağımlılık yapan bir ilaç değildir. İnsülin, şeker hastalığından dolayı vücudun üretemediği bir hormondur. İnsülin kullanımı vücut için gerekli olan bu hormonun takviyesi için kullanılır. Dolayısıyla insülin gereklidir; fakat bağımlılık özelliği yoktur.

• “Biraz şekerden bir şey olmaz, yiyebilirim.” Düşüncesi
    Şeker hastası bireyin hiç bir şekilde şekerli gıdaları tüketmemesi gerekir. Bu kandaki glukoz miktarının artmasına neden olur ve kandaki glukoz hastalığın etkisiyle kullanılamaz ve artar.

• “Kekik Suyu” Söylentisi
    Günümüzde toplumda yaygın olarak söylenen kekik suyunun diyabete iyi geldiği düşüncesi mevcuttur. Bu düşüncenin tıbbi açıdan bir gerçekliği yoktur.

• “Şekerim yükseldiğinde düşürmek için yürümem gerekir.” Düşüncesi
    Şekeri 250 mg/dl’in üstünde ve 50 mg/dl’in altında olan bireyler yürüme ve egzersiz gibi yorucu işlerden kaçınmalıdır. Şeker oranı normal değerki bireyler spor ve egzersiz yapabilirler.

• “Sadece açken şekerime bakılabilir.” Düşüncesi
    Bu düşünce kısmen doğru olsa da yanlış anlaşılma durumları da vardır. Yapılan çalışmalar tokluk kan şekerinin daha fazla olumsuz sonuçlarla sonuçlandığı durumunu göstermektedir. Dolayısıyla sadece açlık şekeri düşüncesi doğru değildir.

• “Hiç bir şikayetim yok, iyi hissediyorum.” Düşüncesi
    Diyabet sinsi bir hastalıktır. Birey belli bir müddet hiçbir şey hissetmeyebilir. Bu durum daha çok yüksek şekeri olan bireylerde gözlenir. Bireylerin her 3 ayda bir HbA1c kontrolü, 6 ayda bir kan tetkiklerinin kontrolü, yılda 1 kez göz muayenesinin kontrolü ve yine yılda bir kez bir kardiyog tarafından muayenesi önemlidir.

İlgili İçerikler

Yorum Yok

Bir Yorum Bırakın

Son Yazılar

Hakkımızda

Podoloji Türkiye, 2013 yılının Ekim ayından beri web platformlarını kullanarak “Podoloji” ve ayak sağlığını konu alarak içerikler üreten gayri-resmi bir projedir.

Bize Katılın

Bir podologsanız yazarlık için, hizmet veren bir podolog barındırıyorsanız işletmeniz için başvurabilirsiniz. Bu başvurular tamamen ücretsizdir.

Bu sitenin içeriği kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamaz. Site, Sağlık Bakanlığı’nın 15/02/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır.

©2013-2021 Podoloji Türkiye – Tüm hakları saklıdır.
Geliştirici: Serdar Esentürk